Dziwnówek – oaza spokoju
Idealne miejsce na wypoczynek
Dziwnówek
Miejscowość
Niewielka miejscowość wypoczynkowa położona u nasady Mierzei Dziwnowskiej pomiędzy Morzem Bałtyckim a Zatoką Wrzosowską (północną częścią Zalewu Kamieńskiego). Wąska mierzeja jest stale umacniana przed przerwaniem wskutek silnych sztormów, zwłaszcza wiosennych i jesiennych. Miejscowość leży na wschód od Dziwnowa. Największą atrakcją Dziwnówka jest morze nieskażone zanieczyszczeniami przemysłowymi oraz piaszczysta plaża. Wczasowicze chętnie wybierają noclegi w Dziwnówku, aby zażywać słonecznych kąpieli. Kąpielisko położone wśród sosnowych lasów ma także status uzdrowiska. W sanatorium leczone są dzieci ze schorzeniami układu oddechowego. Występują tu wody chlorkowo-sodowe o dużej mineralizacji.
Charakterystyczny dla Dziwnówka obiekt to niewielka latarnia, usytuowana przy skrzyżowaniu głównych ulic: Wolności i Kamieńskiej. Na wczasowiczów w Dziwnówku czekają lodziarnie, restauracje, mini bary.
Historia
Dziwnówek pojawia się w źródłach historycznych po raz pierwszy w roku 1503 przy podpisaniu umowy dzierżawnej na karczmę „Lutke Divenov”. Od samego początku była to wieś rybacka.
W 1870 r. znajdowały się tu ponoć 23 budynki mieszkalne i 12 przemysłowych. Dziwnówek jako miejscowość letniskowa zaczął działać już w 1867 r. kiedy to wynajmowano letnikom 24 pokoje. Od 1928 roku nastąpiła zmiana nazwy z Klein Divenow na Wald Divenow. Do roku 1945 nie było we wsi szkoły ani kościoła. W marcu 1945 roku na tych terenach toczyły się ciężkie walki z Niemcami. Po wojnie nastąpiła rozbudowa Dziwnówka w kierunku północno-zachodnim.